Karolinka - město na Valašsku

 / 

O městě

 / 

Aktuality

 / 

Restaurovaná socha
 

Aktuality

1,SELECT * FROM aktuality WHERE (zobraz = '1') AND (id = 2006) ORDER by priorita ASC, datum DESC, cas DESC

05.04.2024 | Restaurovaná socha

 

Restaurovaná socha Matky s Dítětem se vrátí do parku v Karolince s časovou kapslí

 

Obyvatele Karolinky čeká velká sláva. Na začátku května se jim do parku vrátí obnovená socha, do jejíhož podstavce vloží časovou kapsli se vzkazy budoucím generacím. Navíc ještě před tím budou hlasovat o povýšení parku u bývalých skláren na náměstí.

 

Dlouho očekávaná chvíle pro obyvatele města Karolinka se blíží. Na začátku května bude do nově zrekonstruovaného parku u skláren opět instalována socha Matky s Dítětem. Kamenná skulptura je dílem významného kamenosochaře Břetislava Bendy. Poprvé byla v Karolince umístěna v letech 1949 - 1951 a od té doby neprošla žádnou údržbou či restaurováním.

„Je mi velkým potěšením, že mohu oznámit, že dlouhé restaurátorské práce na soše se blíží ke svému úspěšnému konci, a na začátku května bude socha vrácena na své původní místo," sdělil starosta Libor Ptáček. S tím, že obnova sochy přišla radnici přes 160 tisíc korun.

Pod sochu Matky s Dítětem bude navíc umístěna časová kapsle, která má sloužit jako odkaz pro budoucí generace. „Vyzveme občany, zejména děti, aby nám pomohli naplnit tuto časovou kapsli vzkazy a odkazy," dodal starosta.

Technické řešení umístění časové kapsle popsal radní města Ing.Vlastimil Rapant. „Podstavec sochy bude kruhového půdorysu a vyroben z pohledového betonu. Uvnitř bude umístěna nerezová schrána s časovou kapslí. Kruhový tvar jsme zvolili z důvodu sjednocení všech prvků v parku," vysvětlil.

 

Podle místostarosty města Bc. Oldřicha Škorňáka bude v den umístění kapsle a odhalení sochy poprvé spuštěna také nová kašna. „Snažíme se vše symbolicky zkoordinovat na datum 1. 5. 2024," uvedl Škorňák. Vedení Karolinky navíc plánuje povýšení parku na náměstí Salamona Reicha. „O záměru budou moci hlasovat obyvatelé našeho města prostřednictvím ankety, kterou budou moci vyplnit po spuštění nových webových stránek města," doplnil místostarosta.

 

 

 
 

Městský úřad Karolinka

Radniční náměstí 42
756 05 Karolinka
IČ: 00303909

 Úřední hodiny

    Pondělí: 8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
    Středa: 8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
           
   

 

 
Partneři
Papradno  
Bytča  
Púchov  
Vysoká nad Kysucou
 
 

východní morava     valašsko     valašsko horní vsacko     kudy z nudy