Karolinka - město na Valašsku

 / 

O městě

 / 

Aktuality

 / 

Plán a investice města r.2024
 

Aktuality

1,SELECT * FROM aktuality WHERE (zobraz = '1') AND (id = 1978) ORDER by priorita ASC, datum DESC, cas DESC

25.01.2024 | Plán a investice města r.2024

 

Karolinka má strategický plán rozvoje.
Největší investice půjde do vodovodu

Město Karolinka má nový strategický plán rozvoje města. Jsou v něm rozplánovány investiční akce do konce roku 2029. Vedení radnice v něm počítá především s postupnou obnovou městských bytů, obecních cest, smuteční síně se hřbitovem a rekonstrukcí vodovodního řadu.

Nový strategický plán rozvoje města je podle starosty Libora Ptáčka důležitý pro rozplánování investic města i spolků v nadcházejících šesti letech. „V minulosti strategický plán zpracován nebyl, spolkům byly tak zbytečně zamítány podpory a dotace. Strategický plán jsme vypracovali společně se Regionální rozvojovou agenturou Východní Moravy. Je v něm vyhodnocena skladba a demografie obyvatelstva, příležitosti, či nebezpečí pro Karolinku a také vypracován plán investic do roku 2029,“ uvedl starosta města.

Rozvojový plán v Karolince chyběl také kvůli systematickému plánování investic. „V minulosti jsme se dostávali do zcela nesystémového řízení projektů, kdy se například zbudovaly nové chodníky a komunikace napříč celou Karolinkou, ale už se pozapomnělo vyměnit vodovodní trubky z padesátých let. Nebo třeba vysadíme zeleň a následně se v daných místech provádí výstavba chodníků a podobně,“  doplnil radní přes oblast investic, Ing. Vlastimil Rapant.

Vedení radnice se shoduje na tom, že rozvojový plán napomůže ve městě kromě budování nových projektů nastartovat také potřebné údržby majetku. „U jednotlivých záměrů teď máme nově přehled, jaké jsou dotační možnosti a tituly. Jsme tedy schopni jednotlivé investice řádně rozplánovat a připravit se na ně nejenom finančně,“ vysvětlil starosta Libor Ptáček.

Díky rozvojovému plánu tak podle něj má vedení města nově k dispozici přehled a dostatek času pro vyhotovení projektové dokumentace a provedení výběrových řízení. „Navíc můžeme včas o věci informovat občany a vést s nimi dialog o našem záměru,“ jak dále řekl Libor Ptáček.

V letošním roce tak bude zahájena například rekonstrukce smuteční síně, výměna oken budovy Jednoty, výměna veřejného osvětlení, rekonstrukce střechy městského úřadu a instalace solárních panelů. „Plánujeme mimo jiné obnovy obecních cest a dvorů a pokračování záchrany střechy domu na Ingstavu, opravu toalet na budově Raťkovského Šenku nebo přístavbu budovy restaurace U Vleku,“ doplnil. Karolinku čeká také postupná obnova bytového fondu, rekonstrukce školní kuchyně a další.

Havarijní stav vodovodního řadu

Největší akcí nadcházejících měsíců a let je ale podle starosty města havarijní stav městského vodovodního řadu. „Vodovod je starý šedesát až osmdesát let. Prakticky co týden dochází k poruchám a haváriím. Naposledy jsme řešili prasklý vodovod minulý týden na ulici Obora a v údolí Kobylská, kdy oprava trvala dva dny při úplné odstávce vodovodu v této lokalitě,“  upozornil Libor Ptáček na alarmující situaci.

Investice do městského vodovodu přijde podle něj řádově do sto milionů korun. Kromě obnovy řadu se musí vybavit novými technologiemi a rekonstruovat i čistírna odpadních vod, obnovit studny, kanalizace a čerpací stanice. „Je otázkou, zda to město finančně utáhne. Pokud ne, budeme nuceni jít cestou postupných oprav. Bohužel dotace jsou jenom  na rozšiřování vodovodního řadu, nikoliv na opravy. Pracovníci bytového podniku vědí, ve kterých částech se chodí spravovat nejčastěji a tam začneme,“ prozradil.

Největší problém tak v Karolince mají s řadem vedoucí k hotelovému komplexu Biocel na Soláni. „Ten je nejbolavější. Mluvíme o sedmdesáti procentech ztrát vody v této části sítě, tedy ze sto litrů vody, kterou do řadu načerpáme, kohoutky v domech vyteče třicet litrů. Tyto ztráty platí pak všichni občané. Chceme na tomto pracovat,dodal starosta Libor Ptáček.

 
 

Městský úřad Karolinka

Radniční náměstí 42
756 05 Karolinka
IČ: 00303909

 Úřední hodiny

    Pondělí: 8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
    Středa: 8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
           
   

 

 
Partneři
Papradno  
Bytča  
Púchov  
Vysoká nad Kysucou
 
 

východní morava     valašsko     valašsko horní vsacko     kudy z nudy