Karolinka - město na Valašsku

 / 

O městě

 / 

Aktuality

 / 

Karolinka bojuje o udržení stomatologické ambulance
 

Aktuality

1,SELECT * FROM aktuality WHERE (zobraz = '1') AND (id = 1990) ORDER by priorita ASC, datum DESC, cas DESC

22.02.2024 | Karolinka bojuje o udržení stomatologické ambulance

 

Od listopadu minulého roku prožívá město Karolinka intenzivní hledání náhrady za odcházející stomatologickou lékařku, která se rozhodla přijmout pracovní nabídku ve Zlíně. Toto rozhodnutí zanechalo město v úzkých, jelikož se snaží za každou cenu udržet ve městě stomatologickou ambulanci, kterou provozuje.

I přes snahy a vyjednávání s odcházející lékařkou, které probíhaly v korektním duchu, se bohužel nepodařilo změnit její rozhodnutí. Odcházející lékařka se sice zavázala uhradit finanční sankce vyplývající z nedodržení pracovní smlouvy, avšak důvodem jejího odchodu byla potřeba odborného růstu, který jí město nedokázalo zajistit.

Karolinka nyní čelí situaci, kdy od Valentýna je stomatologická ambulanci bez personálu a dočasně prázdná. Aby situaci řešila aktivně, město spustilo rozsáhlou informační kampaň, která zahrnuje webové stránky, sociální média a oslovení odborných stomatologických institucí a komor.

Nabídka práce v Karolince není nijak skromná. Město nabízí finanční odměnu ve výši 500 tisíc korun, kompletně vybavenou zubní ordinaci, smlouvy se zdravotními pojišťovnami a nadstandardní plat. Dále je k dispozici byt v centru města a možnost pronájmu nebo odkoupení ordinace. Město nebrání ani dočasné výpomoci či zkrácenému úvazku.

Navzdory těmto nabídkám se Karolince stále nedaří nalézt vhodného nástupce. Situace je komplikovaná i tím, že malá města čelí konkurenci specializovaných klinik ve velkých městech, které nabízejí lékařům lákavé možnosti.

Data Českého statistického úřadu ukazují, že dostupnost stomatologické péče v Česku je obecně dobrá, s výjimkou regionálních disparit. Zatímco v Praze připadá na jednoho zubního lékaře průměrně 823 obyvatel, ve Středočeském kraji je to již 2373 obyvatel a celostátně 1457 obyvatel na jednoho lékaře.

Problematika dostupnosti zdravotní péče je dále komplikována legislativou, která sice stanovuje maximální dojezdovou dobu k lékaři, ale realita může být odlišná. Zubařská pohotovost čelí situaci, kdy každý druhý pacient nemá svého zubaře.

I přes tyto výzvy doufá vedení Karolinky, že doba bez zubaře bude co nejkratší. Apeluje na občany, aby se obraceli na své zdravotní pojišťovny a zároveň vyzývá veřejnost k podpoře při hledání nového stomatologa či stomatoložky pro město.

Autor textu:

Bc. Oldřich Škorňák
místostarosta Karolinky

 

 
 

Městský úřad Karolinka

Radniční náměstí 42
756 05 Karolinka
IČ: 00303909

 Úřední hodiny

    Pondělí: 8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
    Středa: 8:00 - 11:00   12:00 - 17:00
           
   

 

 
Partneři
Papradno  
Bytča  
Púchov  
Vysoká nad Kysucou
 
 

východní morava     valašsko     valašsko horní vsacko     kudy z nudy