Karolinka získala dva dotační granty zaměřené na úspory energií
Městu Karolinka se podařilo obhájit a získat dva dotační granty, jejichž cílem je výrazná úspora energií a modernizace veřejné infrastruktury. Jedná se o projekty na výstavbu nové fotovoltaické elektrárny (FVE) na budově městského úřadu a na realizaci nového veřejného osvětlení.
Dotace na novou fotovoltaickou elektrárnu na budově MěÚ Karolinka
První z grantů je určen na výstavbu fotovoltaické elektrárny o výkonu 50 kWp, která bude umístěna na střeše budovy Městského úřadu Karolinka. Tento projekt zahrnuje nejen výstavbu elektrárny, ale i bateriové úložiště, opravu střechy, novou elektroinstalaci části budovy a instalaci nových bleskosvodů.
"Nyní se nacházíme před dokončením projektové dokumentace a následně proběhne výběrové řízení samotného dodavatele prací. Střechu jsme zvládli připravit již na konci léta, za vhodných klimatických podmínek, pokud bude vše dle časového plánu, měla by být nová elektrárna namontována na jaře roku 2025," uvedl radní pro investice a rozvoj města Vlastimil Rapant.
Vyrobená elektrická energie pokryje spotřebu MěÚ Karolinka, kdy nesoulad v čase vykryje bateriové úložiště. Následné přetoky budou dále směřovány do veřejného osvětlení, tímto dojde k výrazné úspoře energií.
Celkové náklady na tento projekt jsou odhadovány na 4 miliony Kč včetně DPH, přičemž dotace pokryje částku 3 miliony Kč. Město Karolinka tak přispěje částkou 1 milion Kč.
Dotace na nové veřejné osvětlení
Dalším úspěšným projektem je dotace na výměnu veřejného osvětlení, kde město plánuje investice ve výši 6,6 milionu Kč včetně DPH. Dotace pak pokryje 2,8 milionu Kč, zbytek bude hrazen z rozpočtu města.
"Jedná se o výměnu stávajících výbojkových svítidel za moderní úsporné osvětlení, přičemž na ulici Nábřežní a v dolní části ulice Vsetínská dojde k výměně sloupů veřejného osvětlení," uvedl místostarosta města Oldřich Škorňák.
Vlastimil Rapant dodal: "U této zakázky jsme velmi daleko, v následujících dnech vyhlásíme výběrové řízení na dodavatele a pokud počasí dovolí, realizace by mohla začít ještě letos. Dokončení pak plánujeme do července 2025 ."
Úspory a návratnost investic
Oba projekty jsou klíčové pro snížení energetických nákladů města. Návratnost investice do nového veřejného osvětlení se odhaduje na osm let, zatímco fotovoltaická elektrárna by měla zaplatit do pěti let. Město Karolinka tak díky těmto grantům nejen modernizuje svou infrastrukturu, ale také výrazně přispěje k ochraně životního prostředí snížením své energetické spotřeby.